Menu strony

Jak wybierać markizy?

W kasecie czy bez
Decydując się na kupno markizy mamy do wyboru markizy bez kasety i w kasecie.
Bez kasety - czyli takie, gdzie rura na którą nawija się poszycie markizy pozostaje odsłonięta (do niektórych modeli można dokupić specjalny systemowy daszek).
Ten rodzaj warto wybierać wtedy gdy markiza będzie zamontowana pod balkonem, czy innego rodzaju zadaszeniem. Chociaż tkaniny, z których wykonuje się poszycia markiz są odpowiednio impregnowane warto jednak mieć na uwadze, że narażone na kurz, deszcz i śnieg szybciej się niszczą.
Markizy w niepełnej  kasecie - rura nawojowa wraz z tkaniną jest ukryta w obudowie (kasecie) natomiast złożone ramiona znajdują się poniżej i są widoczne od dołu. Te zalecane są wszędzie tam gdzie nad markizą nie ma żadnego daszka ani balkonu.
Markizy w pełnej  kasecie - po złożeniu markizy zarówno tkanina jak i ramiona schowane są w kasecie, z przodu domkniętej przez profil przedni markizy. Dzięki temu markiza jest w pełni zabezpieczona przed kurzeniem się, deszczem oraz śniegiem.
 
Jaka wielkość
Prawidłowo dobrana markiza to taka, która jest w stanie zagwarantować cień na powierzchni wypoczynkowej tarasu. Dlatego dobór wielkości powinna poprzedzić obserwacja pozycji słońca i tego jak pada cień o określonej porze dnia. To pozwoli ustalić optymalną szerokość i wysięg markizy. Przy czym trzeba pamiętać, że wysięg markizy ściśle zależy od jej kąta nachylenia. Przyjmuje się, że wysięg zamówionej markizy jest odległością falbany wykańczającej markizę od ściany budynku przy kącie nachylenia 4 stopnie. W rzeczywistości natomiast kąt nachylenia jest większy (minimalny zalecany ze względu na dobre odprowadzanie deszczu to 14 stopni). Na rysunku można zobaczyć jak zmienia się wysięg markizy w zależności od zmiany jej kąta nachylenia.
Dobierając wielkość markizy warto też pamiętać że szerokość możemy wybrać praktycznie dowolną – z dokładnością do 1 cm, jednak wysięg zależy od długości ramion i tutaj już są konkretne długości (najczęściej najmniejszy wysięg markizy tarasowej wynosi 100 cm i zwiększa się co 50 cm do wartości 350 – 400 cm (zależnie od producenta).Trzeba też wiedzieć, że w standardzie wysięg markizy nigdy nie będzie większy ani nawet równy jej szerokości. Minimum konstrukcyjne to szerokość o ok. 0,5 m większa niż wysięg. Markizy z wysięgiem równym czy nawet większym niż szerokość, które wymagają specjalnych rozwiązań konstrukcyjnych, są oferowane tylko przez wybranych producentów i znacznie droższe.
 
Jak wybierać poszycie markizy
Dobierając poszycie markizy, zwracamy uwagę przede wszystkim na jej kolorystykę. Tymczasem trzeba wiedzieć, że istotne jest nie tylko kryterium estetyczne.
Zadaniem tkaniny jest:

  • odbijanie szkodliwego promieniowania UV,
  • zatrzymywanie promieniowania słonecznego.

Te najlepsze są w stanie zatrzymać nawet do 100% promieniowania UV i długo zachowywać trwałość kolorów.
Liczący się producenci używają do produkcji poszyć wysokiej jakości tkanin akrylowych, które są impregnowane specjalnymi środkami, zwiększającymi odporność materiału na zabrudzenia, blaknięcie oraz niszczenie przez wodę.

Na korbę czy na silnik
Markizy mogą być sterowane ręcznie – za pomocą korby, lub elektrycznie – za pomocą zamontowanego na ścianie wyłącznika lub mobilnego pilota.
Markiza obsługiwana za pomocą korby kosztuje taniej, jednak wisząca z boku korba na pewno nie jest ładnym dodatkiem. Z kolei możliwość obsługi elektrycznej oznacza nie tylko wygodę ale również komfort i bezpieczeństwo. Rozłożenie lub złożenie markizy za pomocą korby wymaga kręcenia nią. I choć nie jest to ciężka praca, chwilę zajmuje. W przypadku napędu elektrycznego – wciskamy włącznik lub klawisz na pilocie i na tym nasza rola się kończy. Silnik jest tak zaprogramowany, że sam się wyłączy gdy markiza osiągnie swoje położenie. Komfort polega tez na tym, że przy sterowaniu elektrycznym istnieje możliwość zastosowanie specjalnych czujników: wiatrowego lub słoneczno-wiatrowego. Dzięki nim możemy w ogóle zapomnieć o tym że mamy markizę. Gdy na tarasie pojawi się słońce czujnik sam da sygnał do rozwinięcia markizy, gdy pojawi się zbyt silny wiatr markiza samoczynnie się zwinie. W przypadku wybrania markizy z napędem ręcznym skazujemy się na ciągłe rozwijanie i zwijanie markizy. O ile bowiem przy stabilnej pogodzie markiza może być stale rozłożona o tyle przy pogodzie zmiennej, burzowej nie wolno zostawiać ją „bez opieki”. Silny podmuch wiatry może nie tylko porwać materiał ale też uszkodzić elementy konstrukcyjne markizy
Uwaga: decydując się na markizę z silnikiem warto dopłacić niewielką kwotę i wybrać silnik z możliwością awaryjnego zwijania za pomocą korby. Wówczas gdy zajdzie potrzeba zwinięcia markizy w momencie gdy zaginie nam pilot albo zostanie wyłączony prąd (np. na skutek szalejących w okolicy burz) nie pozostajemy bezradni.

.
 
[x] Zamknij okno
Współpracujemy z: